close
تبلیغات در اینترنت
بنایی با سنگ ساختمانی
.
درباره وبلاگ
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

نظرسنجی
به نظر شما مشکل درگاه مجازی یاسین کدام گزینه است؟

آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 64
  • کل نظرات ارسالی : 8
  • تعداد کل کاربران : 1
  • بازدید امروز : 44
  • بازدید دیروز : 2
  • بازدید هفته : 46
  • بازدید این ماه : 336
  • بازدید سال : 336
  • بازدید کل : 10,329
امکانات جانبی
Online User
IranSkin go Up
ابزار تماس با ما
دریافت کد حرکت متن
درگاه مجازی سنگبری تخت طاووس(فروشگاه یاسین)
یکشنبه 10 شهريور 1392 :: 13:15 :: نويسنده : سعید شاهسون


سنگهای مصرفی در کارهای بنایی از هر نوع باید تمیز، متجانس، محکم، بدون رگه و عاری از مواد آلی و آلودگیهای دیگر بوده و در مقابل یخبندان مقاوم باشند . انواع سنگهای سست، متخلخل، مطبق و یا سنگهای خارج از استاندارد و اندازه‌های ذکر شده در نقشه‌ها یا مشخصات فنی خصوصی ، نباید به مصرف برسند. قبل از حمل سنگ به کارگاه پیمانکار باید ضمن مطالعه اولیه و اطمینان از حصول نسبی انطباق سنگ معدن با مشخصات خواسته شده، اطلاعات و نمونه‌های لازم را برای بررسی در اختیار دستگاه نظارت قر ار دهد . دستگاه نظارت بر اساس دستورالعم لها و مندرجات این فصل یا سایر ضوابط و استانداردهای معتبر که صلاح بداند ، نسبت به کنترل کیفیت مصالح توسط آزمایشگاه‌های مورد تأیید کارفرما و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، اقدام و پس از حصول اطمینان از کیفیت معدن دستور حمل سنگ را صادر می‌نماید.

 ادامه مقاله در ادامه مطلب...

به دلیل ارتباط مستقیم وزن سازه با نیروهای افقی حاصل از زلزله ، توصیه می‌شود حتی الامکان در مناطق زلزله خیز استفاده از سازه‌های حجیم سنگی با احتیاط و رعایت نکات فنی دقیق صورت گیرد و ارتفاع سازه‌های سنگی حداکثر تا 5 متر از سطح زمین محدود شود.

 

عملیات بنایی با سنگ ، باید بر اساس نقشه‌های اجرایی و دستورالعملهای دستگاه نظارت و طبق برنامه زمانبندی اجرای عملیات صورت گیرد . بدین منظور پیمانکار باید با پیش بینیهای لازم سنگهای موردنظر را با قواره و اندازه‌های نشان داده شده در نقشه‌ها و مشخصات ، در کارگاه دپو و آماده نماید تا اجرای عملیات به صورتی پیوسته امکانپذیر بوده و وقفه ای در کار ایجاد نشود.

دیوارها و سازه‌های سنگی باید کاملاً شاغولی بوده و قطعات سنگ در رجهای مختلف با توجه به مشخصات، با دقت و یکنواختی کامل چیده شوند . سنگها باید مرطوب شده و روی ملات قرار داده شوند ، به طوری که سطح سنگ در تماس کامل با ملات باشد و درزهای موجود نیز با ملات کا ملاً پر گردد .حتی الامکان باید از جابه جایی سنگ و جدا شدن آن از ملات خودداری شود، در صورت نیاز باید سنگ جابه جا شده قبل از مصرف مجدد کاملاً تمیز شده و ملات چسبیده به آن به نحو مناسبی پاک شود . نحوه چیدن سنگها باید چنان باشد که قفل و بست بین رجهای مختلف کاملا رعایت گردد.

در کارهای بنایی با سنگ رعایت اصول کلی زیر الزامی است.

 

بسترسازی

نظر به اینکه سازه‌های سنگی دارای قابلیت ارتجاعی و انعطاف کامل نبوده و قادر به تطبیق با نشستهای غیرمتعارف پی نیستند ، برای جلوگیری از نشستهای نامتعارف و شکستهای احتمالی در دیوارهای سنگی لازم است بستر دیوارها از ص لبیت کامل برخوردار بوده و با اتخاذ تدابیری توزیع بار به بستر پی به صورت یکنواخت امکانپذیر باشد . برای تأمین این نظر توصیه می‌شود پی دیوارها از بتن یا سایر مصالح مورد تأیید ساخته شود.

 

درجه حرارت محیط

عملیات بنایی باید در محیط با دمای مناسب صورت گیرد . اجرای عملیات بنایی در محیطی که درجه حرارت آن کمتر از 5 درجه سانتیگراد باشد ، به هیچوجه مجاز نمی‌باشد ، در صورتی که طبق نظر و تأیید دستگاه نظارت انجام این امر الزامی باشد، پیمانکار موظف است تدابیر لازم را برای تأمین دمای مناسب اتخاذ نماید

 

ملات مصرفی

ملات مورد مصرف در کارهای بنایی باید بر اساس مشخصات و مندرجات فصل 9 این نشریه باشد .طبقه ملات مصرفی باید بر اساس نقشه‌ها و مشخصات فنی خصوصی انتخاب شود ، در صورت عدم وجود این اطلاعات در مدارک فوق، حداقل طبقه ملات مصرفی، ملات سیمانی 1:5خواهد بود.

 

پیش بینی محل تأسیسات

محل نصب درها، پنجره‌ها و تأسیساتی نظیر لوله، کابل و مجاری تهویه هوا، باید قبلاً به طور دقیق و بر اساس نقشه‌ها و دستورالعملهای دستگاه نظارت مشخص گردد تا به هیچوجه نیاز به کندن دیوار یا تخریب آن نباشد. مهاریهای پنجره‌ها و چارچوبها و درهای فلزی ، باید در بنایی با ملات کاملاً محکم شود. این وادارها و مهاریها باید به نحوی استقرار یابند که در حین اجرای عملیات تکمیلی نظیر ریختن دوغاب در پشت پروفیلها، از محل و تراز موردنظر خارج نشده و به هیچوجه جابه جا نشوند.

 

توقف عملیات

با توجه به پیش بینی‌های لازم از نظر مصالح و نیروی انسانی، پیمانکار باید حتی الامکان سعی نماید که عملیات ساختمانی در پایان کار روزانه در محلهای پیش بینی شده (درزهای ساختمانی ) به اتمام برسد. برای شروع مجدد کار بنایی ، باید بنایی قبلی کاملاً آبپاشی شده و در فاصله توقف و شروع مجدد، سطح کار کاملاً پوشیده و محفوظ بماند تا هیچگونه صدمه ای به اتصال وارد نگردد.
منبع:www.iranstone.info
نوع مطلب :
برچسب ها : مقاله،

امتیاز : :: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5
تعداد بازدید مطلب : 34


.
. .
. .